Kum eleme ve yıkama tesisi yapı ve inşaat sektörlerinde kullanılan temel malzeme olan kumun, bu alanlarda kullanılabilmesi için işlendiği tesislerdir.

Kum eleme ve yıkama tesisi dere yataklarından, maden ocaklarından veya bazı taşların kırılmasıyla elde edilen kırılmış mucurun suyla yıkanarak üzerindeki fazlalıkların alınması işleminde kullanılır.

Kum Eleme ve Yıkama Tesisi Nedir?

İri boyutlu taşların kırılmasıyla veya dere yataklarından çıkartılan çakılların inşaatlarda beton olarak kullanılması amacıyla daha rafine bir hale getirilmesi gerekir. Konkasör tesisi olarak da bilinen kırma, eleme ve yıkama tesisi büyük boyuttaki taşların ufaltılarak betonun hammaddesini oluşturan kumun üretilmesini sağlayan tesislerdir. İnşaat ve yapılarda kullanılan kumun sağlamlığını da çıkartılan taşların yapısı ve eleme yıkama tesisinin özellikleri belirler.

Kaliteli bir kumun elde edilebilmesi için;

  • Sert yapıdaki taşların işlenmesi
  • Taşların ideal boyutlara getirilmesi
  • Agreganın detaylı bir şekilde elenip temizlenmesi

Gerekir. Çünkü inşaatların sağlamlığını belirleyen temel etkenlerden biri orada kullanılan betonun kalitesidir. Yüksek standartlarda bir beton elde edilmesi için de betonun kaliteli bir kumundan imal edilmesi gerekir. Kumun kalitesinin artması ve içerisindeki yabancı ve zararlı maddelerin ayrıştırılması da taş kırma ve eleme tesislerinde gerçekleştirilir.

Kum Eleme Tesisi Çeşitleri

Taşlardan agrega elde edilmesini sağlayan konkasör tesisleri yapıların göre iki temel gruba ayrılırlar. Bunlar; mobil konkasör tesisi ve sabit konkasör tesisidir. Her birinin kendisine göre önemli avantajlar sağladığı konkasör tesisi çeşitleri, yapılacak projenin özelliklerine belirlenmelidir.

  • Mobil kırma ve eleme tesisleri, taşınabilir bir gövde üzerine inşa edilen gezici konkasör tesisidir. Bu tesisler mobil yapıları sayesinde proje bitiminde bir sahadan diğerine kolaylıkla nakliye edilebilirler. Bu süreçte firmalara nakliye, montaj ve demontaj maliyeti anlamında önemli avantajlar sağlamaktadırlar.
  • Sabit kırma ve eleme tesisleri ise proje sahasının bulunduğu alana monte edilen daha ve sabit olarak orada çalışan konkasör tesisleridir. Bu tesisler, yüksek kapasitede çalışan ve daha fazla üretim olanağı sunan güçlü makinelerdir. Uzun dönemli projeler için daha çok tercih edilen sabit konkasör tesisi, yüksek üretim yapan firmalara önemli zaman ve maliyet avantajı sağlamaktadır.
TOP